Coğrafyası

Niğde merkeze 61 km uzaklıkta olup, ilin merkez köy ve kasabalarının en sonuncusu durumdadır. Torosların İç Anadoluya uzantısı olan Aladağların bir parçasının eteğinde , diğer bir deyişle kasaba halkının söylediği İsmail Dağının eteğinde kurulmuştur. Kasabanın doğusunda Dere Köyü ve Kirazlı, batısında Dikilitaş ve İçmeli, güneyinde Suluova, Kuzeyinde Kovalı, Kuzeybatısında Hacıbeyli yer almaktadır.

Kasaba üç yanı dağlarla çevirili bir çanak şeklindedir. Buraya ilk yerleşenlerin bu stratejiyi göz önünde bulundurdukları anlaşılmaktadır. Engebeli bir araziye sahiptir. Kasabanın ortasından geçen dere yatağı boyunca yerleşim yerleri düzenlenmiştir. Kasabanın denizden yüksekliği 1350 metredir.

Kasabanın ortasında, akan ve kasaba boyunca uzanan elma bahçelerini dolaşan akarsu ve elma bahçeleri kasabanın doğal bitki örtüsü olarak görülmektedir. Arazilerin çok engebeli olması nedeniyle sulanabilecek arazi sınırlı olduğu için bu sudan ziyade çevre köyler yararlanmaktadır. Kasabanın diğer önemli bitki örtüsü de Aladağlar ve İsmail Dağı eteklerindeki ormanlık bölgedir.
Kasabada genellikle karasal iklim hakimdir. Yazlar kurak ve sıcak, kışlar soğuk ve yağışlı. Kasabanın konumu itibariyle etrafının dağlarla çevrili olması kuzey rüzgarına kapalı olması kasabanın daha çok yağış almasını sağlamaktadır.